İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

içerik yönetim sistemi

Merhaba Çırak,

Web dünyası her gün gelişiyor. Her gün yepyeni fikirler ortaya çıkıyor. Web dünyasının gelişmesinde içerik yönetim sistemlerinin katkısı çok büyük. Bu sistemlerin en başında ise web sitelerinin yönetildiği İçerik Yönetim Sistemleri geliyor. İçerik yönetim sistemleri ile kod bilgisi olmadan kolayca web sitesi oluşturabilirsiniz.

Bugün internet üzerinde milyarlarca websitesi var. Peki bu websiteleri oluşturanların hepsinin kodlama bilgisi var mıdır? Tabiki de hayır..

Dünyanın nüfusu 7 milyar... 1 milyardan fazla websitesi var. Dünya nüfusunun 1 milyarı Webmaster mı? Hayır tabiki.

İçerik yönetim sistemlerinin öncelikli amacı web sitesinde makale oluşturulmasını,kullanıcı yönetimini,resimler,videolar,bannerlar,reklam alanları,analiz ve raporlamayı anlık olarak yönetilmesi ile yükümlüdür.

Eğer web dünyasında içerik yönetim sistemleri olmasaydı, yukarıda saydığım işleri tek elden yönetmek bir webmaster için çok zor olacaktı. Eğer kodlama bilginiz varsa İçerik Yönetim Sistemlerine tema,eklenti vs hazırlayarak web sitenin tüm alanlarına erişim sağlayabilirsiniz.

İtiraf etmek gerekirse ben bir webmaster olarak sıfırdan kodlama çok yapmıyorum. Eskiden çok uğraşıyordum. Fakat bir müşterim benden websitesi istediğinde Wordpress i kurup Wordpress'e özel tema tasarlıyorum. Böyle hem daha kaliteli bir sistem ortaya çıkıyor. Hemde zamandan tasarruf sağlıyorum.

Sıfırdan Kurumsal Bir Websitesi kodlama ortalama 1 - 2 ay sürerken,

Wordpress kurup tema yazmak yaklaşık 2-3 hafta sürmektedir.

Bazen ise hiç uğraşmayıp Themeforest'ten müşterimin işe uygun temayı satın alıp uyarlıyorum. Bu şekilde ise 3-4 günde web sitesi hazır hale geliyor.

Peki sizce Webmaster Çırağı blogumuz kaç günde hazır hale gelmiştir... Cevaplarınızı yorumlardan bekliyorum.😊

İçerik yönetim sistemlerine örnek verecek olursak Wordpress bir içerik yönetim sistemidir. Dünya üzerinde var olan sitelerin %25 i Wordpress kullanmaktadır.

Blog siteleri bir içerik yönetim sistemiyle çalışmaktadır. Forum siteleride aynı şekilde.

Forumlar; vBulletin,Xenforo,Mybb,SMF,İpboard gibi içerik yönetim sistemlerinin kullanılarak oluşturuluyor.

Mesela; SEOcry forumu Xenforo kullanılarak açılan bir SEO forumudur.

r10 ve WMaracı ise vBulletin kullanılarak oluşturulan Webmaster Forumlarıdır.

Mesela bizim blogumuz Webmaster Çırağı ise Google'nin Blogger servisi kullanılarak oluşturulmuş bir webmaster bilgi paylaşım blogudur.
İçerik Yönetim Sistemi Nedir? İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Reviewed by Yusuf Esen on 10/10/2017 10:17:00 ÖÖ Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.