Wordpress Hız Optimizasyonu Eklentileri


Merhabalar Değerli Arkadaşlar;

Bugün sizlere wordpress sitenizin hızını artırmaya yönelik işlemleri anlatacağım. Bunu genelde yeni kurulan sitelerde yaparsanız ileride etkisini çokça iyi bir şekilde görebilirsiniz. Bildiğiniz üzere Sayfa Açılış Hızı bir Google sıralama faktörüdür. Nedenini soracak olursanız sitenizin hızlı olması hem ziyaretçiler için hemde google botları için çok iyi bir avantaj sağlar. Hatta bir örnek vermek gerekirse;

"2014 yılında dünyaca ünlü alışveriş sitesi Aliexpress sitesinin hızını 1 saniye daha artırarak o yıl sitesinin cirosu %36 artmıştır."

Site hız optimizasyonu 3'e ayrılır:

- Donanımsal Açıdan Hız
- Yazılımsal Açıdan Hız
- Tasarımsal Açıdan Hız

Donanımsal Açıdan Hız: Websitenizin hizmet ettiği lokasyonlu bir sunucuda barındırılması ping gönderim süresini kısaltacağından önemlidir. Örneğin siteniz Türkiye'ye hizmet veriyorsa Sunucunuz veya Hosting'iniz lokasyonu Türkiye olmalıdır. Ayrıca sunucuzun özellikleri Ram,CPU kullanımı,Disk Alanı ne kadar çok olursa o kadar etki eder.

Yazılımsal Açıdan Hız: Sitenizin daha çok sorgu sayısına ve veritabanındaki işlemleri hızlı yapmasını sağlayan ufak boyutlu yazılımlar kullanımı sitenizin hızını artıracaktır. Örnek olarak HTML kodlama diliyle hazırlanmış siteler en hızlı sitelerdir.

Tasarımsal Açıdan Hız: Görsellerin boyutları,CSS sadeliği,Xhtml sadeliği vs. birçok faktörden oluşur.

Bizde bugün Wordpress Sitelerinizde Tasarımsal Açıdan Hız işlemini yapacağız.

Özellikleri iyi olan sunucunuzu aldınız. Wordpress içerik yönetim sistemini kurdunuz.Temanızı satın aldınız ve kurdunuz. Şimdi sıra geldi bazı eklentilerle hızlandırmaya.

Gzippy

Gzippy; eklentisi wordpress sitenizin html kod oranını %70-80 kadar küçülterek hızlı açılmasını sağlar.

Scripts Gzip

Bu eklenti ile html dışındaki Css ve Javascript dosyalarını sıkıştırararak önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz.

W3 Total Cache

Wordpress gibi dinamik bir içerik yönetim sistemi; etiketler,kategoriler,arşivler derken 100 lerce sorgu ile çalışabilir. Bu sorgular hem sitenizi ziyaret eden arama motorlarının botlarını hemde sitenize gelen ziyaretçileri yorar. W3 Total Cache eklentisi ile bu sorgularını önbellekten temizleyerek sitenizin açılış hızını 1 saniyeden bile aşağıya çekebilirsiniz.

Clean Options

Wordpress sitenize eklenti kurup kaldırdığınızda eklenti kalıntıları hala veritanınızda bulunur ve veritabınızın şişmesine ve sitenizin yavaşlamasına sebep olur. Clean Options eklentisi ile bu kalıntılar veritabanınızdan silip sitenizin hızını artırabilirsiniz. Yalnız bu uygulamanın kullanımı biraz uzmanlık gerektiyor.

Wp-Smush

Bu eklenti ile sitenizde barındırdığınız resimlerin boyutlarını önemli ölçüde küçülterek yazı sayfalarınızın hızlı açılmasını sağlar.
Wordpress Hız Optimizasyonu Eklentileri Wordpress Hız Optimizasyonu Eklentileri Reviewed by Yusuf Esen on 10/28/2017 06:05:00 ÖS Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.