Mobil Uyumlu Tasarım Neden Önemlidir?


Merhaba Değerli Webmaster;

Bugün mobil uyumlu tasarımın faydaları hakkında birkaç tane bilinen bilgiyi sizlerle paylaşacağım. Malum 21. yüzyılda yaşıyoruz. Her geçen gün yeni akıllı telefonlar,tablet bilgisayarlar veya akıllı televizyonlar çıkıyor. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google; yaptığı açıklamada kullanıcılarının %84'ü artık mobil cihazlardan arama yaptığını söyledi. Yani her 5 aramadan neredeyse 4 ü mobil cihazlardan yada tablet bilgisayarlardan aranıyor.

Eğer bir websitesi tasarımcısı iseniz ilerde başınızın ağrımaması için mutlaka müşterilerinizin web sitelerini mobil uyumlu yapın. Eğer bir müşteri iseniz lütfen anlaşma yaptığınız web tasarım ajansı yada web tasarımcıya mobil uyumlu olmasını söyleyiniz. Çünkü artık siteniz mobil uyumlu değilse Google aramalarında siteniz ilk sayfaya gelme ihtimali %10. Bu ihtimalde aynı anahtar kelimelerde diğer sitelerinde mobil uyumlu olmamasından kaynaklıyor. Eğer aynı anahtar kelimelerdeki diğer siteler mobil uyumlu ise sizin sitenizin ilk sayfaya gelmesi biraz hayal gibi.

Websiteyi Google için değil, kullanıcılara göre tasarlayın

Website tasarlarken yapılan yanlışlardan birtanesi de siteyi Google'nin gözüne girmek için tasarlıyorlar. Arkadaşlar sitenize gelecek olan Google değil ziyaretçilerinizdir. Belki ilerde bu ziyaretçileriniz sizin potansiyel müşterileriniz olacak. Websiteyi deyim yerindeyse 5 yaşındaki çocuğun kullanacağı gibi basit ve etkileyici bir şekilde tasarlayım. En fazla 2 tıklamada ziyaretçi istediği sayfaya ulaşabilmeli. Bu özellik yani biz Webmasterların Kullanıcı Dostu dediğimiz özellik hem masaüstü görünüm hem tablet ve mobil akıllı telefonlarda da aynı şekilde 5 yaşındaği çocuğun bile kulanacağı şekilde kolay,anlaşılır ve sade olsun.

Websitenizde Google AMP KullanınDiğer bir özellik ise Google AMP yani Türkçe açılımıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar özelliği mutlaka bir websitenin olmazsa olmazları arasına girdi. Google AMP hakkında bilgi vermek gerekirse sizlere küçük bir tanımlamaysa içeriğin ön planda olduğu sade bir görünüm sağlayan bir sistemdir. Google AMP ile websitelerin daha hızlı açılmasını sağlanmaktadır. Websitenin hızlı açılması aynı zamanda Google sıralama faktörleri arasındadır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.
Mobil Uyumlu Tasarım Neden Önemlidir? Mobil Uyumlu Tasarım Neden Önemlidir? Reviewed by TeKEroiN Zula on 11/30/2017 04:45:00 ÖS Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.