Özel Wordpress Temanın Faydaları


Merhaba Webmaster Çırağı takipçileri,

Bugün sizlere özel wordpress tema faydalarından ya da başka bir deyişle avantajlarından bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere Wordpress açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olduğundan dolayı php kodlama dilini bilen herkesin rahatça geliştireceği bir sistemdir. Wordpress'in en çok tercih edilmesinin sebeblerinden birtanesi de budur. İyi bir tema tasarımcısı bulabilirseniz mutlaka aşağıdaki yazdıklarıma göre bir tema tasarlamasını isteyin. Özel wordpress tema yaptırdığınız için aşağıdaki özellikleri tema tasarımcısına söyleme hakkınız vardır.

1- Temanın mobil uyumlu olması ( Responsive Tema ) 

Günümüzde artık mobil cihazlardan internet girme oranı normal bilgisayarlardan oldukça fazladır. Temanızın mobil uyumlu olması mobil cihazlardan giriş yapan kullanıcıların rahatlıkla websitenizi kullanabilmesi içindir. Mobil uyumu olmayan bir tema kullanırsanız gelen ziyaretçilerin %99'u websitenizden hemen çıkarak arama motorlarının gözünde olumsuz bir etki bırakırsınız. Anahtar kelimelerinizde yükselme sağlayamazsınız. Her an websiteniz spam cezasına maruz kalabilir.

2- Kullanıcı Dostu Tema ( UX Design )

Wordpress temanızı öyle bir tasarlatmanız lazım ki deyim yerindeyse 5 yaşındaki bir çocuğun kullanabilmesi lazım. Karmaşık yapıya sahip siteler kullanışlı olmayacağından yine arama motorlarının gözünde olumsuz bir etkiye yol açar. Websitenizi kullanan bir ziyaretçi en fazla 2 tıklamada istediği içeriğe ulaşabilmesi lazımdır.

3- Arama Motoru ve SEO Dostu ( Seo Friendly )

Özel yaptıracağınız temanın seo uyumlu olmasını mutlaka tema tasarımcısından isteyiniz. Seo dostu temalardaki bazı özellikler kod yapısının düzgün olması ve google kriterlerine uygun olması. Css ve javascript dosyalarının sıkıştıralarak HTML satır içi yapılması lazım. Temada kullanılan resimlerin boyutlarının sıkıştırılması lazım. Temanızın Google Pagespeed İnsight verilerine göre hareket edilerek hız optimizasyonu yapılması lazım.

4- AMP Uyumlu ( Hızlandırılmış Mobil Sayfalar )

Bu ayar wordpress eklentisiyle yapılabilir ancak temanın kendisinden amp uyumlu olması daha da kaliteli olacaktır. Sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını istiyorsanız eğer bu kesinlikle şarttır. Çünkü site açılış hızı bir google sıralama faktörüdür. Hızlı açılan siteler arama motorlarının sevdiği sitelerdir.
Özel Wordpress Temanın Faydaları Özel Wordpress Temanın Faydaları Reviewed by TeKEroiN Zula on 12/19/2017 03:11:00 ÖS Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.