Web Sitesi Nasıl Hazırlanır


Merhaba Webmaster Çırağı Takipçileri,

Bugün bir web sitesi nasıl hazırlanır ve hangi aşamalardan geçilir anlatacağım.Website artık neredeyse herkesin ihtiyacı oldu. Haliyle haberlerde,dergilerde,gazetelerde,televizyonda heryerde internet üzerinden para kazanıldığını duyan hemen hemen herkes artık bir websitesi sahibi.

Peki kaliteli bir website nasıl hazırlanır hiç düşündünüz mü? Kaliteli bir websiteden kastım para kazanan ve para kazandıran web sitesi nasıl yapılacağını en ince detayına kadar aşama aşama söyleyeceğim.Ama öncelikle aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

1. Aşama

  • Kurulacak olan websitenin amacı nedir? ( Kurumsal,E-ticaret,Blog,Haber)
  • Kurulacak olan websitenin hedeflediği kitle nedir? ( Örneğin tesettür giyim üzerine bir e-ticaret sitesi açıyorsanız eğer otomatik olarak hedef kadın kesimdir)
Yukarıdaki kelimeleri cevapladığınız takdirde web site hazırlamanın %25'lik kısmını tamamladınız.
Ben bu konuya örnek olsun diye kendi sitemi örnek veriyorum. Webmaster Çırağı sitemizin amacı webmaster arkadaşlarımıza yönelik bir blog sitesidir. Yani benim sitemin amacı webmaster arkadaşlara yardım etmek. Hedeflediğim kitle ise tabiki web tasarım ve seo sektörüne ilgi duyan herkes.

2. Aşama

Sitemizin amacını ve hedef kitlemizi belirledikten eğer web tasarım biliyorsanız kendi sitenizi oluşturabilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız işinin ehli bir web tasarım uzmanından destek alabilirsiniz.a.Alan Adı ( Domain )

Alan adı yani biz webmasterların domain dediğimiz şey. Websitenize girilecek olan adres. Marka domain seçerken çok dikkat etmelisiniz. Alan adınızı kısa ve akılda kalıcı tutmanız sizin yararınıza olacaktır.b.Hosting veya Sunucu ( Barındırma )

Websiteleri sanal bilgisayarlar üzerinde çalışır. Hosting ise sanal bilgisayara verilen addır. Hosting veya Sunucu alırken öncelik olarak hangi ülkeye hizmet verecek ise siteniz alacağınız hosting veya sunucunun lokasyonu o ülkede olması size avantaj sağlayacak. Ayrıca alacağınız hosting veya sunucunun özellikleri ne kadar iyi olursa siteniz o kadar hızlı çalışır. Sitenizin hızlı çalışması hem arama motorlarının açısından hemde sitenize gelecek olan ziyaretçileriniz açısından çok iyidir.

Not: Eğer Wordpress,Opencart,Joomla gibi içerik yönetim sistemi kullanacaksınız Hosting ve Sunucu seçiminizi mutlaka Linux Hosting yapmalısınız!3. Aşama

Hosting,Sunucu ve Alan adınızı aldınız. Sıra geldi web sitenizin görünümüne. Aşağıdaki soruyu yanıtlayalım lütfen.

Websitenizde özel yazılım mı kullanacaksınız yoksa içerik yönetim sistemi mi?

Özel yazılım bir web tasarımcı tarafından sadece sizin istek ve arzularınızı karşılayacak şekilde hazırlanan sistemdir.
İçerik yönetim sistemi ise Wordpress,Opencart,Joomla gibi dünyada bir çok websitenin altyapısını oluşturan her ihtiyaca yönelik olması ve  açık kaynak kodlu olması her zaman geliştirilebilir bir sistemdir.

a. Websitenizin Teması ( Görünümü )

Eğer internet siteniz üzerinde para kazanmak istiyorsanız websitenizin teması yani görünümü çok güzel hazırlamanız veya web tasarım şirketlerine hazırlatmanız lazım. Ziyaretçilerinize veya müşterilerinize marka imajı hissetmeniz ve cezbedici bir site hazırlamanız lazım. Temanızın görünümü güzel olmasının ardından kullanımı kolay, her yaştan ve her kesimden insanların çok kolay kullanacağı bir site hazırlamalısınız. Renk düzenini çok iyi ayarlamalısınız. Gözü almayan renkler kullanmalısınız. Websitenizde yazılar okunaklı ve herkesin rahatça okuyabileceği büyüklükte olmalıdır. Ayrıca şunu belirtmemde fayda var. Ziyaretçiler websitenizin her alanına en fazla 2 tıklama ulaşacağı şekilde hazırlamalısınız.

b. İçerik

Websitenizi website yapan şeylerden birtanesi de sitenizde bulunan ürünler,yazılar,resimler,videolardır. Biz bunların hepsine kısaca içerik diyoruz. Eğer gerçekten kaliteli ve para kazanacağınız bir website istiyorsanız eğer sizinle aynı işi yapan siteleri inceleyin. O sitelerin artı ve eksi yönlenlerini bulun. Mesela rakiplerinizin sitesinde olmayan ve gerçekten gerekli olduğuna inandığınız bilgileri siz mutlaka ekleyin. Yazılarınızı yazarken imlâ kurallarına uyun. Rakip sitelerden ve internette bulunan diğer kaynaklardan yazıları kopyala/yapıştır yapıp sitenize yazmayın. Websitenize yazdığınız yazılar tamamen özgün olsun. Yani alın elinize kalem ve kağıdı yazınızı yazın. Sonrasında kağıda yazdığınız yazıyı websitenize yazın. Yazım hatası yapmayın. Kısa ve net bilgilerle düşüncelerinizi kullanıcılarınıza aktarın. Özgün resimler ve videolar kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

c. Mobil Uyumlu ( Responsive )
Websiteniz için önemli bir konuda websitenizin mobil uyumlu olması. Bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Çünkü Google araştırmalarına göre,Google üzerinden yapılan 5 aramadan 4 tanesi mobil cihazlardan yapılıyor. Eğer siteniz mobile uyumsuz olursa akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardan gelen kullanıcıların %99'u sitenizi incelemeden çıkacaktır. Eğer sizin websiteniz mobil uyumlu olursa ve rakiplerinizin sitesi mobil uyumsuz ise bu sizin avantajınız olacaktır.4. Aşama ( Son Aşama )

Yukarıdaki aşamaları harfi harfine uyguladıysanız eğer rakipleriniz karşısında 1-0 önde başladınız demektir. Son aşama ise websitenizi duyurmak için öncelikle Google,Yandex ve Bing gibi arama motorlarına eklemelisiniz. Sonrasında ise websitenize ait Facebook,İnstagram,Twitter,Google Plus,Linkedin, gibi sosyal medya sitelerinde sayfa veya hesap açıp websitenizle ilgili gruplarda ve sayfalarda markanızı veya websitenizi duyaracaksınız. Son olarakta websitenize uzmandan destek alarak SEO yani arama motoru optimizasyonu yaptıracaksınız. Bir seo uzmanı ile çalışarak destek almanız siteniz içinde,markanız içinde ve kendiniz içinde yararlıdır. 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer websitenizi bizim oluşturmamızı istiyorsanız aşağıdaki 0541 956 44 34 nolu numaradan bize ulaşabilirsiniz.
Web Sitesi Nasıl Hazırlanır Web Sitesi Nasıl Hazırlanır Reviewed by TeKEroiN Zula on 12/22/2017 05:17:00 ÖS Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.