Türk Dantelinin Ülkemizde Adı İğne Oyasıİğne oyası, ipek iplikten tığ ile yapılan üç boyutlu desenlerin adıdır. Avrupa ülkelerinde Türk danteli olarak da bilinmektedir. Her ülkede farklı isimlerle anılmaktadır. Türkiye’ye özgü el işçilik ürünlerinden biridir. Bu el işçiliğinin en güzel yansıması olan iğne oyalarının yaşamda gündelik ürünlerde de kullanımı söz konusudur.

Çeşitli iplikler kullanılarak farklı desenlerle yapılan oyaların yazma kenarlarında, havlu kenarlarında ve üzerlerinde ,pike takımlarında dahi görebildiğimiz bir ürün olması da üretimini hızlandırmaktadır. Sadece çeyizlerin bir parçası olarak kalmamaktadır. Aynı zamanda kıyafetleri, eşyaları ve aksesuarları süsleyen el sanatı ürünü olarak da gösterilmektedir.

El İşçilik Sanatında İğne Oyası Ve Önemi

Kadınların öncelikle hobi amaçlı yapımına başladıkları, hayal güçlerini de kullanarak eşyaların ve ürünlerin üzerlerine, kenarlarına aktarılan iğne oyası sadece hobi olarak kalmamıştır. İpliklerin üst üste getirilerek, ince ince ürünlerin üzerine işlenmesi ile üç boyutlu desenler ortaya çıkmaktadır. Artık kar amacı güdülerek de yapılmaya devam edilen oyaların piyasada ayrı bir yeri vardır.

Kadınların, genç kızların yaşamda yer alan sıradan ve günlük yaşamda sıklıkla kullanılan ürünlere şekil ve görsel açıdan da renk vermek amacı ile hız verdiği iğne oyası yapımında el işçiliğinin en ince detayları kullanılmaktadır. Aile bütçesine katkı sağlaması açısından neredeyse hemen hemen her evde kadınların boş vakitlerinde yapmış olduğu bir ürün olarak da görülmeye başlanmıştır.

Değeri Artarak Farklılığı Getiren İğne Oyası

İğne oyası yapımında kullanılan kumaşın cinsi ve içerdiği malzemelerde önemlidir. Bir ürün üzerinde yapılan oyaların o ürün üzerinde kalıcı olması için kumaşta oluşturulacak olan desen yerinin büyük olmaması gerekmektedir. Küçük küçük işlenerek ve birleştirilerek yapılan oyalar ile desenler ortaya çıkartılmaktadır. Ve istenilen renklerde ve şekillerde bir kenar süslemesi ve ürün üzerinde ince işçilik örnekleri sergilenmektedir.

Türk danteli olarak da Avrupa ülkelerinde farklılığın ismi olan iğne oyası ile Türkiye’ye özgü bir kültürel mirasın izleri hala daha kadınlar tarafından yapılmakta ve değeri gün içerisinde bir kat daha artmaktadır. Avrupa ülkelerinin de benimsemeye başladığı oyaların farklı coğrafyalarda da kullanılması ve üretimine başlanması da bu mirasın büyümesinde ve gelişmesinde oldukça önemlidir.

İğne Oyası İle Bir Kültürel Mirasın Değer Kazanması

Türkiye’nin kendine özgü ürünleri ve yaşam tarzının gelişimini gösteren sayısız ürünlerin yaşama ve insanoğluna etkisi kendini göstermektedir. El işçiliğin üst sınırlarda rol izleyen oyaların yanı sıra bu oyaların yapımında kadınların el işçiliğinde kullandıkları ve şekillere değer kazandıran hayal güçleri ile de her yeni günde desen ve tasarım sayısı artış göstermektedir. El işçilik sanatı denilen bu ürünlerin yaşamın içinde vazgeçilmez alanda yer alması da bu hususların neticesinde oluşmaktadır.
Türk Dantelinin Ülkemizde Adı İğne Oyası Türk Dantelinin Ülkemizde Adı İğne Oyası Reviewed by TeKEroiN Zula on 1/15/2018 12:30:00 ÖS Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.